Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Żakard co to za tkanina?

 

Żakard co to za tkanina?

 

Żakard to tkanina o szerokim zastosowaniu. Doceniają ją zarówno designerzy wnętrz, jak i projektanci mody. Jest to dwustronny materiał z lekko błyszczącymi, dużymi i efektownymi wzorami. Kolor ornamentu zmienia się w zależności od tego, z której strony pada światło. W branży fashion z żakardu szyje się między innymi sukienki, żakiety czy marynarki. Świetnie sprawdza się również w produkcji odzieżowych dodatków.

 

Skąd się wziął żakard?

 

Tkanina zawdzięcza swoją nazwę Josephowi Jacquardowi, który w XIX wieku skonstruował profesjonalną maszynę tkacką. Francuski tkacz stworzył urządzenie umożliwiające produkcję kolorowych materiałów, na które można nanieść niebanalny wzór. W zależności od techniki tkania możemy wyróżnić tkaniny żakardowe pojedyncze oraz wielowarstwowe. Dzięki charakterystycznemu splotowi nici, tkane motywy łudząco przypominają figury 3D.

 

Pierwotnie materiał produkowano z naturalnych włókien takich jak wełna, bawełna czy jedwab. Obecnie coraz częściej dodaje się nowoczesne włókna, by tkanina stała się bardziej elastyczna i podatna na układanie. W zależności od grubości włókien rozróżniamy cienkie i grube żakardy.

 

Czy żakard jest modny?

 

Żakard to ceniona tkanina odzieżowa w świecie mody. Uszyte z niego ubrania są nie tylko eleganckie, ale podkreślają również wysoki status społeczny. Materiał uważany jest za luksusowy.

 

Duże wzory idealnie sprawdzają się w prostych fasonach. Tkanina jest odporna na zagniecenia, dzięki czemu ubiór zawsze wygląda nienagannie. Idealnie się układa, dlatego z żakardu szyje się stylowe żakiety, marynarki, płaszcze, a także stroje wieczorowe, garsonki, spódnice czy sukienki. Materiał jest wykorzystywany również do produkcji szali i chustek.

 

Jaki wzór wybrać?

 

Jeśli myślimy o stroju casualowym najlepiej wybrać jednokolorowy materiał z matowym motywem. Z kolei dwukolorowe żakardy w neutralnych barwach to idealny wybór, by uszyć ubranie na przyjęcie organizowane w ciągu dnia. Do wizytowych stylizacji świetnie pasują barwne stonowane wzory. Szyjąc wieczorną kreację, warto zdecydować się na jednokolorowy żakard z wytłoczonym ornamentem z dodatkiem połysku.

 

Jak szyjemy żakard?

 

 

 

Grubość igły dostosowujemy do grubości tkaniny. I tak w przypadku cienkich gatunków żakardu wystarczy igła 70, natomiast przy grubszych 90. W przypadku żakardu dobrym wyborem okażą się nici poliestrowe. Jeśli chodzi o rodzaj ściegu, to również jest on zależny od grubości materiału odzieżowego. Przy cienkich tkaninach wystarczy ścieg 2 mm, z kolei przy grubszych ok. 3 mm.

 

Czy żakard się prasuje?

 

Większość tkanin żakardowych nie jest odporna na wysoką temperaturę, dlatego zaleca się przeprowadzenie próby w niewidocznym miejscu, by nie uszkodzić odzieży. Sposób prasowania oraz temperatura są uzależnione od składu materiału. Należy podkreślić, że temperaturę dostosowujemy zawsze do najdelikatniejszego włókna. Jeśli chodzi o samą technikę prasowania, to warto zapamiętać kilka zasad:

 

1.      Prasujemy na lewej stronie.

 

2.      Prawą stronę możemy przeprasować przez ściereczkę.

 

3.      Grube tkaniny prasujemy na kocu lub ręczniku.

 

4.      Żakard brokatowy prasujemy bez pary, a temperaturę ustawiamy taką samą jak w przypadku jedwabiu.

 

Jak prać żakard?

 

Stroje żakardowe można prać w temperaturze 30oC zarówno w pralce, jak i ręcznie. Nie należy ich wirować, można jedynie je wykręcić ręcznie. Nie powinno się go suszyć na słońcu. Innym rozwiązaniem jest oddanie ubrań do czyszczalni chemicznej.