Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Tkaniny do szycia. Czym się kierować w doborze materiału?

Tkaniny do szycia. Czym się kierować w doborze materiału?

Wybór tkaniny do szycia to bardzo ważna decyzja. Od niej zależy nie tylko trwałość czy wygląd stroju, ale przede wszystkim komfort noszenia. Materiał odzieżowy dyktuje również sposób czyszczenia. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami, takimi jak: rodzaj włókna, skład, gramatura czy zastosowanie. Dopiero później wybierajmy kolor i wzór. Ważnym kryterium jest również cena.

Materiał do szycia a powstawanie włókien

Dzianina powstaje z jednego typu nici, przeplatanej na różne sposoby, tworząc oczka. Jest elastyczna i doskonale dopasowuje się do kształtów ciała. Ubrania szyte z dzianiny gwarantują swobodę ruchu, co znacząco wpływa na komfort noszenia. Świetnie sprawdza się m.in. przy projektowaniu t-shirtów czy bluz dresowych.

Tkanina natomiast powstaje z dwóch rodzajów nici, które noszą następujące nazwy: osnowa i wątek. Są one ustawione do siebie prostopadle. Z tego powodu są one mniej rozciągliwe niż dzianiny. Fakt ten jednak nie wpływa na ich niekorzyść. Tkaniny ubraniowe wyglądają bardziej elegancko i lepiej zachowują swój kształt. Dzięki temu można z nich uszyć efektowne stroje wieczorowe czy też zwykłe spodnie dopasowane do sylwetki.

Tkaniny i dzianiny różnią się między sobą rodzajem splotu. I tak np., różnice w wyglądzie dzianin wynikają ze sposobu przeplatania oczek. Wyróżniamy wiele rodzajów splotów, m.in.: splot swetrowy, ściągacz czy trykot. Z kolei wśród tkanin rozróżniamy m.in.: splot płócienny, skośny, atłasowy...

Rodzaje włókien vs. materiał

Ze względu na rodzaj włókna wyróżniamy trzy podstawowe grupy:

·       włókna naturalne — pochodzą od roślin lub zwierząt, np. bawełna, wełna, jedwab;

·       włókna sztuczne — wytwarza się je z celulozy, najpopularniejszym materiałem tego typu jest wiskoza;

·       syntetyki — włókna wytworzone chemicznie, np. poliester, elastan czy poliamid.

Co prawda te ostatnie nie chłoną wilgoci, przez co nie są zbyt przyjemne w noszeniu, jednak stanowią świetną domieszkę do pozostałych włókien. Dzięki syntetykom ubrania są lepiej się układają.

Kilka słów o gramaturze

Im większa gramatura, tym tkanina jest grubsza. Na przykład: metr materiału ważącego 200g będzie cieńszy od metra materiału o masie 350g. Lżejsze materiały są bardziej rozciągliwe, natomiast grubsze są bardziej zwarte.

Jak nie pogubić się w ofertach?

Przeglądając oferty z materiałami do szycia, szczególnie te pochodzące ze sklepu online z tkaninami, można natknąć się na różne oznakowania tych samych parametrów. Warto umieć je poprawnie zinterpretować. Na przykład, ogłoszenia mogą być sformułowane następująco: aksamit 100% poliester; dzianina prążek 80% poliester, 20% wiskoza; jeans z domieszką elastanu 2%. Jeśli nie ma podanej gramatury, warto dopytać o nią sprzedawcę, by dokonać najlepszego wyboru.

Powyższe informacje mogą zostać zastąpione nazwą zwyczajową tkaniny. Niektóre materiały do szycia mają z góry określony przybliżony skład, strukturę oraz wagę. Czasami także barwę. Należą do nich m.in.: krepa, szyfon, tweed czy jeans. Nazwy te są powszechnie używane również przez sprzedawców w sklepach stacjonarnych.

 

 

 

 

Tkaniny do szycia. Czym się kierować w doborze materiału? - Galeria 4