Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Jaką tkaninę ubraniową wybrać do poszczególnych części garderoby?

Jaką tkaninę ubraniową wybrać do poszczególnych części garderoby?

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę materiałów do szycia. Różnią się one od siebie m.in. grubością, rodzajem splotu czy wzorem. Projektując ubrania, warto zastanowić się jakie warunki powinna spełnić tkanina, byśmy mogli cieszyć się oryginalnymi i praktycznymi strojami, które będę nienagannie spełniały swoje funkcje. Pamiętajmy, że każdy strój powinien być przede wszystkim wygodny. Komfort użytkowania zależy nie tylko od kroju, ale również od materiału, z którego został wykonany. Sprawdźmy zatem jaką tkaninę ubraniową wybrać do poszczególnych części garderoby, by czuć się atrakcyjnie, a zarazem swobodnie.

Jak dobrać tkaninę odzieżową?

Koszula

Eleganckie męskie koszule szyje się z bawełnianych tkanin o płóciennym splocie. Z kolei szykowna damska koszula może zostać wykonana z różnych gatunków materiału. Najczęściej wybiera się bawełnę, jedwab, wiskozę, len lub tkaninę stanowiącą połączenie tych tkanin. Dokonując zakupu, warto wybrać produkt z domieszką włókien syntetycznych nie większą niż 20%. Dzięki temu ubranie będzie mniej się gniotło i dłużej posłuży właścicielowi. Projektując letnie stroje, lepiej zrezygnować z syntetyków.

Kurtka

By uszyć kurtkę, warto zastanowić się na jaką okazję będziemy ją zakładać. Tego typu odzienie może być wykonana m.in. z wełny, bawełny, lnu czy też dwustronnego materiału. Innym rozwiązaniem są kurtki szyte z ortalionu.

Bluzka lub top

Sportowe topy i bluzki projektuje się z bawełnianych lub wiskozowych dzianin. Ciekawym rozwiązaniem może być połączenie dzianiny z elementami doszytymi z tkaniny, np. kołnierzyk czy ściągacze. Natomiast bardziej wykwintne bluzki są wykonane z tych samych materiałów co koszule.

Spodnie

Szyjąc spodnie do codziennego użytku, najlepiej wybrać jeans z domieszką elastanu nie przekraczającą 2% oraz o gramaturze 300-400 g/mb. Takie ubranie jest nie tylko wytrzymałe, ale także idealnie dopasowuje się do kształtów ciała. W przypadku legginsów lepiej sprawdzi się jeans z dodatkiem elestanu 5-7%.

Spódnica

Szyjąc spódnice można przebierać w tkaninach. Tutaj nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Wszystko zależy od kroju, który zostanie wybrany. Na przykład:

·       spódnice rozkloszowane – sztywne materiały,

·       spódnice z kontrafałdami – grube płótna,

·       lekkie spódnice maxi – poliestrowe szyfon-mgiełki (tutaj warto uszyć również halkę),

·       spódnice ołówkowe – tkaniny oraz dzianiny z domieszką elastanu.

Sukienka

Sukienka powinna być wygodna. Musi się dobrze układać i zapewnić swobodę ruchu. Najlepiej, by mocno się nie gniotła. Dobór materiału w tym przypadku zależy od przeznaczenia ubioru, np.:

·       sukienka wieczorowa – cienkie tkaniny wełniane,

·       sportowa sukienka – lekkie dzianiny,

·       letnie sukienki – wiskoza.

Projektując sukienki można zdecydować się również na len lub tkaninę bawełnianą. Należy jednak pamiętać, że ubranie szybko się pogniecie.

Żakiet

Żakiet to również część garderoby, która może być uszyta z przeróżnych materiałów. Świetnie sprawdza się tu satyna, bawełna, len, poliester czy wełna. Tkaniny te są odporne na przetarcia i przez długi czas zachowują nieskazitelny kolor. Dobrym wyborem będą zarówno jednokolorowe materiały, jak i te z wzorami.

Jaką tkaninę ubraniową wybrać do poszczególnych części garderoby? - Galeria 4